Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

75 Speed amplifier. In Fig. -71, block 1 of mass m1 slides R along an x axis on

ID: 1778946 • Letter: 7

Question

75 Speed amplifier. In Fig. -71, block 1 of mass m1 slides R along an x axis on a frictionless floor with a speed of v 4.00 m/s. Then it undergoes a one- Fig. 9-71 Problem 75. dimensional elastic collision with stationary block 2 of mass m2 = 0·500mt. Next, block 2 undergoes a one-dimensional elastic collision with stationary block 3 of mass m3 0.500m2. (a) What then is the speed of block 3? Are (b) the speed, (c) the kinetic energy, and (d) the momentum of block 3 greater than, less than, or the same as the initial values for block 1?

Explanation / Answer


ELASTIC COLLISION


m1 = 140 g                    m2 = 320 g


speeds before collision


v1i = 15 m/s                   v2i = 0 m/s

speeds after collision


v1f = ?                         v2f = ?


initial momentum before collision


Pi = m1*v1i + m2*v2i

after collision final momentum

Pf = m1*v1f + m2*v2f

from momentum conservation


total momentum is conserved

Pf = Pi


m1*v1i + m2*v2i = m1*v1f + m2*v2f .....(1)


from energy conservation


total kinetic energy before collision = total kinetic energy after collision


KEi = 0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2

KEf =   0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2


KEi = KEf


0.5*m1*v1i^2 + 0.5*m2*v2i^2 = 0.5*m1*v1f^2 + 0.5*m2*v2f^2 .....(2)

solving 1&2


we get


v1f = ((m1-m2)*v1i + (2*m2*v2i))/(m1+m2)

v2f = ((m2-m1)*v2i + (2*m1*v1i))/(m1+m2)

v2f =   ( (0.5m1-m1)*0 + (2*m1*4))/(m1+0.5m1)

v2f = 5.33 m/s


collision between 2 and 3

v3f = ((m3-m2)*v3f + (2*m2*v2f))/(m2+m3)


v3f =   ( (0.521-m2)*0 + (2*m2*5.33))/(m2+0.5m2)


v3f = 7.11 m/s <<<-------ANSWER


==========================

(b)


speed of m3 is greater than m1

(c)

Kinetic energy of m1 = (1/2)*m1*v1i^2 = (1/2)*m1*4^2 = 8*m1

Kinetic energy of m3 = (1/2)*m3*v3f^2 = (1/2)*0.5*0.5*m1*7.11^2 = 6.32m1

Kinetic energy of m3 is less than Kinetic energy of m1

(d)

momentum of m1 = m1*v1i = m1*4


momentum of m3 = m3*v3f = 0.5*0.5*m1*7.11 = 1.78 m1

momentum of m3 is less than momentumof m1

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote