The figure below is a potential energy curve for the interaction of two neutral
ID: 1779005 • Letter: T
Question
The figure below is a potential energy curve for the interaction of two neutral atoms. The two-atom system is in a vibrational state indicated by the solid horizontal line. What is the approximate value of the kinetic energy K and the potential energy U at each of the locations, r1, r2 and r3?
A) At ri: K= l. 1 eV --1.3 eV, at r2: K = 1.3 eV, -1.5 eV, at r: K = 0 eV, -0.2 eV B) At ri: K = 1.3 eV, U--1. 1 eV, at r2: K = 1.5 eV, U =-1.4 eV, at r: K = 0 eV, U--0.2 eV D) Atri : K = 1.3 eV, U=-1.0eV; at r2: x-1.2 eV, U=-1.3 eV, at r: K = 0 eV, U =-0.2 eV r ri -0.2 eV -0.4 eV -0.6 eV -0.8 eV -1.0 eV ! -1.4 eV-( 1.6 ev --Explanation / Answer
from graph, it is very clear that U1 = -1.3 eV
U2 = -1.5 eV
U3 = -0.2 eV
which is satisfied only by option A
so (A) is the correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.