a displacement of 2.50 km? 18.11 Annan pushing a crate ofmass m = 92.0 kg at a s
ID: 1779487 • Letter: A
Question
a displacement of 2.50 km? 18.11 Annan pushing a crate ofmass m = 92.0 kg at a speed of v-0.850 m/s encounters a rough horizontal surface of length 0.65 m as in Figure P5.18. If the coefficient of kinetic fric- tion between the crate and rough surface is 0.358 and he exerts a constant horizontal force of 275 N on the crate, find (a) the magnitude and direction of the net force on the crate while it is on the rough surface, (b) the net work done on the crate while it is on the rough surface, and (c) the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface.Explanation / Answer
m = 92 kg, v = 0.85 m/s, L = 0.65 m, u = 0.358, F =275 N
a) friction force, f = umg = 0.358 x 92 x 9.8 = 322.77 N
=> net force is slowing down the crate, net force = 322.77 - 275 = 47.77 N (backwards)
b) net work done on box = -47.77 x 0.65 = -31.05 J
c) balancing energy
0.5 x 92 x 0.85 x 0.85 - 31.05 = 0.5 x 92 x vf2
=> vf = 0.218 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.