An ambulance is traveling East at 20m/s. The siren emits a fixed frequency of 33
ID: 1779529 • Letter: A
Question
An ambulance is traveling East at 20m/s. The siren emits a fixed frequency of 330Hz. Each of the following cars is traveling down the road as described. Determine if the driver of the car will hear a frequency the same as 330Hz, higher than 330Hz, or lower than 330Hz. I really suggest drawing a picture to help sort this out. HigherA car sitting stationary at the side of the road watching the oncoming ambulance. | Higher A car driving East at a speed of 20m/s. The car is in front of the ambulance. 1 Lower 1 A car driving west at a speed of 15m/s. The car has already passed the ambulance. | Same t A car driving East at a speed of 25m/s. The car is behind the ambulanceExplanation / Answer
frequency heard is given as
f' = (V - VL) f/(V - Vs)
for case 1 :
VL = velocity of listener = 0
Vs = velocity of sound source = 20
V = speed of sound = 343
so f' = (V - 0) f/(V - Vs) = 343 (330)/(343 - 20) = 350.4 Hz
case 2 :
VL = velocity of listener = 20
Vs = velocity of sound source = 20
V = speed of sound = 343
so f' = (V - 20) f/(V - Vs) = (343 - 20) (330)/(343 - 20) = 330 Hz
Case 3 :
VL = velocity of listener = - 15
Vs = velocity of sound source = 20
V = speed of sound = 343
so f' = (V - VL) f/(V - Vs) = (343 - (-15)) (330)/(343 - 20) = 365.8 Hz
case 4 :
VL = velocity of listener = 25
Vs = velocity of sound source = 20
V = speed of sound = 343
so f' = (V - VL) f/(V - Vs) = (343 - (25)) (330)/(343 - 20) = 325 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.