An aluminum ring of radius r_1 = 5.00 cm and a resistance of 4.15 times 10^-4 Oh
ID: 2075641 • Letter: A
Question
An aluminum ring of radius r_1 = 5.00 cm and a resistance of 4.15 times 10^-4 Ohm is placed around one end of a long air-core solenoid with 960 turns per meter and radius r_2 = 3.00 cm as shown in the figure below. Assume the axial component of the field produced by the solenoid is one-half as strong over the area of the end of the solenoid as at the center of the solenoid. Also assume the solenoid produces negligible Held outside its cross-sectional area. The current in the solenoid is increasing at a rate of 270 A/s. What is the induced current in the ring? A At the center of the ring, what is the magnitude of the magnetic field produced by the induced current in the ring? mu TExplanation / Answer
Here , for the induced current in the ring
a) induced current in the loop = rate of change in flux/R
induced current in the loop = pi * 0.03^2 * 4pi *10^-7 * 960 * 270/(4.15 *10^-4)
induced current in the loop = 2.21 A
b)
magnetic field = u0 * I/(2R)
magnetic field = 4pi *10^-7 * 2.21/(2 * 0.05)
magnetic field = 2.78 *10^-5 T
magnetic field= 27.8 uT
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.