What is the magnitude of the magnetic field? What is the direction of the magnet
ID: 1779598 • Letter: W
Question
What is the magnitude of the magnetic field?
What is the direction of the magnetic field? (in the xz-plane)
What is the magnitude of the magnetic force on an electron moving in the y-direction at 3.70 km/s ?
What is the direction of this the magnetic force? (in the xz-plane)
A group of particles is traveling in a magnetic field of unknown magnitude and direction. You observe that a proton moving at 1.40 km/s in the +r-direction experiences a force of 2.06x10-16 N in the +y-direction, and an electron moving at 4.50 km/s in the -z-direction experiences a force of 8.20x10 N in the +y-direction. -16Explanation / Answer
The z component of the magnetic field is
F1 = -2.06 x10^-16 N / (1.602 x 10-19 C x 1.40 x 10^3 m/s) = -0.9185 T
The x component of the magnetic field is
F2 = 8.20 x 10^-16 N / (1.602 x 10^-19 C x 4.50 x 10^3 m/s) = 1.1375 T
If I assume that the force on the electron also acts in the +y direction, then the x component of the magnetic field is
also positive,
since (-)(-k) x (i) = +j.
IFI = sqrt(1.1375^2 + 0.9185^2) T
IFI = 1.46 T
its direction is in the x-z plane at tan^-1(0.9185/1.1375) = 38.9 degrees away from the + x-axis and 51.08 degrees
away from the + z-axis
(b)
assume that the electron moving in the -z direction was deflected in the +y direction.
F = qv x B
F = [(-1.602 x 10^-19) x (-3.7 x 10^3 m/s j)] x (1.1375 i + 0.9185 k) T
F = (-6.7424 k + 5.444 i) x 10^-16 N
The magnitude of this force is
F = sqrt(6.7424^2 + 5.444^2) x 10^-16 N
F = 8.666 x 10^(-16) N
its direction is in the x-z plane, perpendicular to the magnetic field, so 38.9 degrees away from the negative z axis
and 51.08 degrees away from the positive x axis.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.