What is the magnetic field inside the solenoid? B = 2) A rectanglular loop consi
ID: 2120152 • Letter: W
Question
What is the magnetic field inside the solenoid?
B =
2)
A rectanglular loop consists of 5 turns of wire carrying a current of 3.4 A. The loop is in the x-y plane, and the direction of flow of the current is shown in the figure. The loop has dimensions a = 3 cm and b = 7 cm. Consider a uniform magnetic field of strength 3.3 x 10-4 T in x, y, or z directions.
%u03C4 =
%u03C4 =
C) If the uniform field of 3.3 x 10-4 T is along the +z axis, find the magnitude of the torque acting on the loop.
%u03C4 =
3)
Two wires are both 22.3 meters in length and carry perpendicular currents as shown the the left. I1 = 4.8 A and I2 = 6.2 A. Points A and B are located an equal distance from both wires with d = 16 cm.
A)
BA=
4)
A proton (mass= 1.7x10-27 kg, charge= 1.6x10-19 C) travelling with speed 107 m/s enters a region of space containing a uniform magnetic field of 1.2 T.
A)
R =
B)
t =
Explanation / Answer
1)we know that
(mv^2/r) = qvB x sinA
or B = (mv/q x sinA)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.