A gas decreases in pressure from 9.00 atm to 3.00 atm at a constant volume of 3.
ID: 1780144 • Letter: A
Question
A gas decreases in pressure from 9.00 atm to 3.00 atm at a constant volume of 3.00 m3 and then is compressed at constant pressure to a volume of 1.00 m3 before returning to its initial state as shown in the figure. How much work is done in one cycle?
9. A gas decreases in pressure from 9.00 atm to 3.00 atm at a constant volume of 3.00 m3 and then is compressed at constant pressure to a volume of 1.00 m3 before returning to its initial state as shown in the figure. How much work is done in one cycle? P (atm) 9.00 6.00 3.00 1.00 2.00 5.00m V(m3Explanation / Answer
work done = area of the graph
work = (1/2)*b*h
b = 3 - 1 = 2 m^3
h = 9 - 3 = 6atm = 6*10^5 Pa
work = (1/2)*2*6*10^5 J
work = 6*10^5 J <<<-----------ANSWER
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.