Chapter 16, Problem 050 For a certain transverse standing wave on a long string,
ID: 1780243 • Letter: C
Question
Chapter 16, Problem 050 For a certain transverse standing wave on a long string, an antinode is at x 0 and an adjacent node is at x 0.40 m. The displacement y(t) of the string particle at x O is shown in the figure, where the scale of the y axis is set by ys 4.2 cm. When t0.50 -0.70 m ? What is the transverse velocity of the string particle at x-0.50 m at (c) t = 0.50 s and (d) s, what is the displacement of the string particle at (a)-0.50 m and (b) x 1.3 s? (a) Number (b) Number (c) Number (d) NumberExplanation / Answer
given
amplitude A (= ys) = 4.2 cm
time period T = 2.8 s
Angular frequency w = 2*pi / T = 2*pi/2.8 =0.71*pi rad/s
since node at x = 0.40 m
k*0.4 = pi/2
k = 5*pi/4
the standing wave funtion at x=0 ,t=0s is
y = A *cos(k*x)*sin(w*t)
y = (-0.042)*cos(5*pi/4 *x)*sin(0.71*pi*t) (taking A = -0.042 because at given time ys is negative)
(a)
the displacement for x = 0.50 m, t = 0.50 s
y = (-0.042)*cos(5*pi*0.50/4)*sin(0.71*pi*0.5)
y = 0.0134 m
(b)
the displacement for x = 0.70 m ,t= 0.50 s
y = (-0.042)*cos(5*pi*0.70/4)*sin(0.71*pi*0.50)
y = 0.034 m
(c)
the velocity of the wave is
v = dy/dt = (-0.042)*w*cos(k*x)*cos(w*t)
at x = 0.50m , t= 0.50 s
v = (-0.042)*0.71*pi*cos(5*pi*0.50/4)*cos(0.71*pi*0.50)
v = 0.0157 m/s
(d)
the velocity of wave at x = 0.5 m ,t = 1.3s
v = (-0.042)*0.71*pi*cos(5*pi*0.5/4)*cos(0.71*pi*1.3)
v = -0.034 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.