Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Need Help? 1P.O A sinusoidal voltage ar R = 42.0 n. (65.0 v)sin(100t) is applied

ID: 1780609 • Letter: N

Question

Need Help? 1P.O A sinusoidal voltage ar R = 42.0 n. (65.0 v)sin(100t) is applied to a series RLC circuit with L-20.0 mH, C a 130.0 5 and (a) What is the impedance of the circuit? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, n (b) What is the maximum current in the circuit? Need Help? E 10-45 points SerCP10 21.P010 My Notes Ask Your Te A 50.0-uF capacitor is connected to a 55.0-n resistor and a generator whose rms output is 30.0 V at 60.0 Hz. (a) Find the rms current in the circuit. (b) Find the rms voltage drop across the resistor (c) Find the rms voltape drop across the capacitor (d) Find the phase angle for the circuit. The voltage the current by Need Help7Re Submt Answer Save Progress Type here to searoh

Explanation / Answer

Impedence, Z = ( (Xc-Xl)2 + R2 )1/2
Xl = wL = 100*20x10-3 = 2 ohm
Xc = 1/wC = 1/100*130x10-6 = 97.1 ohm
R= 42 ohm
Hence Z=104 ohm
Maximum current = maximum voltage / Z = 0.6 A

2) Angular frquency, w of generator output = 2 pi f = 120 pi
Xc = 1/wC = 53.1 ohm , Xl = 0
R = 55 ohm
Z = 76.4 ohm
I = V/Z = 30/76.4 =0.4 A
Voltage drop across resistor = I*R = 21.6 V
Voltage drop across capacitor = I* Xc = 20.8 V
Phase angle, theta = tan-1(Xc-Xl/R) = 44 deg
As angle is +ve, current leads the voltage or voltage lags the current by 44 deg.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote