Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small 100 gram block is attached to a light hand-held cord, which passes throu

ID: 1780632 • Letter: A

Question

A small 100 gram block is attached to a light hand-held cord, which passes through a smooth hole, drilled through the center of the smooth table top shown below. The table is horizontally oriented. as shown below. The block rotates with initial tangential velocity, v- 20 cm/s, with a radius of revolution. r -40 cm. If the radius of revolution is increased to 50 cm, calculate the final angular frequency, omega f, of the block's motion. Select one: a. 0.125 rad/s b. 0.25 rad/s c.0.5 rad/s d. 0.625 rad/s

Explanation / Answer

v = 20 cm/s, r = 40 cm

we know: v = rw

So,

w_i = v/r = 20 cm/s / 40 cm = 0.5 rad/s

Now, new r = 50 cm

so:

w_f = (0.5)*(50/40) = 0.625 rad/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote