When a bowling ball is thrown with an initial speed v, it is not spinning. After
ID: 1780666 • Letter: W
Question
When a bowling ball is thrown with an initial speed v, it is not spinning. After a short time, friction will
cause it to roll without slipping. At that point, how fast will it be moving? I have given you the answer in
a previous homework, so the answer is insufficient in this case.
Explanation / Answer
Initially the ball is not spinning so ball has only translational energy i.e. 1/2mv^2
But when friction cause it to roll it wil have translational plus rotational energy so total energy wil be 1/2mv^2+1/2Iw^2
For a ball moment of inertia is 2/5MR^2
w=v/R
So 1/2Iw^2=1/2 × 2/5MR^2 × v^2/R^2
=1/2 (2/5Mv^2)=2/5 (1/2Mv^2)=2/5(1/2Mv^2)
So total energy 1/2Mv^2+2/5 (1/2mv^2)=7/5×1/2Mv^2
So ball Has extra energy due to rotational motion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.