When a 58-g tennis ball is served, it accelerates from rest to aspeed of 50 m/s.
ID: 1762305 • Letter: W
Question
When a 58-g tennis ball is served, it accelerates from rest to aspeed of 50 m/s. The impact withthe racket gives the ball a constant acceleration over a distanceof 45 cm. What is the magnitudeof the net force acting on the ball.I tried to solve fornet force by using the equation F=ma . I got 2900 N, butthat wasn't correct. So I figured the mass is in grams so I need toconvert it to kg, I then got 2.9N, but that still isn't right. SO Ifigured maybe acceleration should be in m/s2, but I'mnot sure how to do it.
I tried to solve fornet force by using the equation F=ma . I got 2900 N, butthat wasn't correct. So I figured the mass is in grams so I need toconvert it to kg, I then got 2.9N, but that still isn't right. SO Ifigured maybe acceleration should be in m/s2, but I'mnot sure how to do it.
Explanation / Answer
Given : Mass ( m ) = 58 g = 58 * 10-3 kg Initial Velocity ( u ) = 0 Final velocity ( v ) = 50 m/s Distance ( s ) = 45 cm = 45 *10-2 m From equation of motion v2 - u2 = 2as u = 0 v2 = 2as a = v2 / 2 s = ----- m/s2 F = m a = ----- N Solve it I hiope it helps you F = m a = ----- N Solve it I hiope it helps youRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.