A barbell with two equal masses 2.5 kg on either end rotates about an axis perpe
ID: 1781122 • Letter: A
Question
A barbell with two equal masses 2.5 kg on either end rotates about an axis perpendicular to the bar with an angular velocity of 0.56 rad/s. If one of the masses is 0.23 m away from the axis of rotation and the entire system has a rotational kinetic energy of 14.5 J, how far away is the other mass from thay axis in metresNote: Treat the weights on the barbell as point masses, so that you can use I = mr^2 A barbell with two equal masses 2.5 kg on either end rotates about an axis perpendicular to the bar with an angular velocity of 0.56 rad/s. If one of the masses is 0.23 m away from the axis of rotation and the entire system has a rotational kinetic energy of 14.5 J, how far away is the other mass from thay axis in metres
Note: Treat the weights on the barbell as point masses, so that you can use I = mr^2
Note: Treat the weights on the barbell as point masses, so that you can use I = mr^2
Explanation / Answer
m1 = m2 = 2.5kg
angular velocity = w = 0.56 rad/sec
r1 = 0.23m
rotational kineticenergy = 14.5 joules
(1/2)*I*w^2 = 14.5
(1/2)*(m1*r1^2 + m2*r2^2)*w^2 = 14.5
(1/2)*(2.5*0.23^2 + 2.5*r2^2)*0.56^2 = 14.5
r2 = 6.1 m ..................
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.