A barbell spins around a pivot at its center at A. The barbell consists of two s
ID: 2122285 • Letter: A
Question
A barbell spins around a pivot at its center at A. The barbell consists of two small balls, each with mass 450 grams (0.45 kg), at the ends of a very low mass rod of length d = 35 cm (0.35 m; the radius of rotation is 0.175 m). The barbell spins clockwise with angular speed 120 radians/s.(h) Calculate the moment of inertia I of the barbell.
(j) Use the moment of inertia I and the angular speed || = 120 rad/s to calculate the rotational angular momentum of the barbell:
(k) How does this value, |rot|, compare to the angular momentum |tot, A| calculated earlier by adding the translational angular momenta of the two balls?
(l) Use the moment of inertia I and the angular speed || = 120 rad/s to calculate the rotational kinetic energy of the barbell:
Explanation / Answer
h) Calculate the moment of inertia I of the barbell.
=>2*(0.45)*(0.175)^2 = 0.0275625 kg-m^2
(j) Use the moment of inertia I and the angular speed || = 120 rad/s to calculate the rotational angular momentum of the barbell:
L = I* = 0.0275625*120 = 3.3075 N-m-s
(k) How does this value, |rot|, compare to the angular momentum |tot, A| calculated earlier by adding the translational angular momenta of the two balls?
both are be same
(l) Use the moment of inertia I and the angular speed || = 120 rad/s to calculate the rotational kinetic energy of the barbell:
=>1/2*I^2 = (1/2)*0.0275625*(120)^2 =198.45 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.