can some one please help using impulse and momentum;the answer as professor indi
ID: 1781261 • Letter: C
Question
can some one please help using impulse and momentum;the answer as professor indicated is 48.3 cm; please show detialed steps and pictures.
Explanation / Answer
here,
m1 = 0.9 kg
spring constant , K = 120 N/m
x= 0.1 m
let the speed before the collison be u
using conservation of energy
0.5 * k * x^2 = 0.5 *m1 * u^2
120 * 0.1^2 = 0.9 * u^2
u = 1.15 m/s
m2 = 0.25 kg
using conservation of momentum
m1 * u = m1 * v1 + m2 * v2
0.9 * 1.15 = 0.9 * v1 + 0.25 * v2 ....(1)
and
using conservation of kinetic energy
0.5 * m1 * u^2 = 0.5 * m1 * v1^2 + 0.5 * m2 * v2^2
0.9 * 1.15^2 = 0.9 * v1^2 + 0.25 * v2^2 .....(2)
from (1) and (2)
v1 = 0.65 m/s
v2 = 1.8 m/s
accelration due to friction , a = - uk * g = - 2.91 m/s^2
the distance travelled by 1 , s1 = v1^2 /2g = 0.07 m = 7.18 cm
the distance travelled by 2 , s2 = v2^2 /2g
s2 = 1.8^2 /( 2 * 9.81) = 16.5 cm
the distance between them , s = s2 - s1 = 9.33 cm
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.