13. An ideal heat engine whose low temperature reservoir is at 10.0°C has an eff
ID: 1781367 • Letter: 1
Question
13. An ideal heat engine whose low temperature reservoir is at 10.0°C has an efficiency of 40%. What is the high temperature? b) a) By how much sh efficiency to 50%? ould the temperature of the high temperature reservoir be increased to increase the 14. A football kicker can give the ball an initial speed of 38.0 m/s. Within what two elevation angles must he kick the ball to score a field goal from a point 60.0 m in front of goalposts whose horizontal bar is 5.00 m above the ground? 38 m/s 5.0 m 60.0 mExplanation / Answer
Here,
13)
low temperature , Tc = 10 degree C = 283 K
efficiency = 40 % = 0.40
a)let the high temperature is Th
0.40 = (Th - Tc)/Th
0.40 = (Th - 283)/Th
solving for Th
Th = 471.7 K = 199 degree C
the high temperature is 199 degree C
b)
let the temperature needed is Th
0.50 = (Th - Tc)/Th
0.50 = (Th - 283)/Th
solving for Th
Th = 566 K
increase in high temperature needed = 566 - 471.7
increase in high temperature needed = 94.3 K = 94.3 degree C
the increase in high temperature needed is 94.3 degree C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.