10:10 a. m. loncapa.hep.uprm.edu \'11 CLARO PR Imprimir Info A number 14 copper
ID: 1781419 • Letter: 1
Question
10:10 a. m. loncapa.hep.uprm.edu '11 CLARO PR Imprimir Info A number 14 copper wire has a diameter of 1.628 mm. Calculate the resistance of a 31.0 m long piece of such wire. (Use 1.72×10-8 m for the resistivity of opper.) Enviar RespuestaTries 0/12 For safety, the National Electrical Code limits the allowable amount of current which such a wire may carry. When used in indoor wiring, the limit is 15.0 A for rubber insulated wire of that size. How much power would be dissipated in the wire of the above problem when carrying the maximum allowable current Enviar Respuesta Tries 0/12 What would be the voltage between the ends of the wire in the above problem? Envilar Respuesta Tries 0/12 What is the current density in the wire when it is carrying the maximum allowable currént? (Current density isExplanation / Answer
a) R= 1.72 x 10^-8 (31) / ( 3.14 x 0.662596 x 10^ -6) = 0.256 ohms apprx
b)P = I^2 R = 15^2 ( 0.256) =57.66 watts apprx
c)V = IR = 15 (0.256) =3.844 V apprx
d)J = I/ area = 15/ ( 3.14 x 0.662596 x 10^ -6)= 7.209 x 10^ 6 A / m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.