Problem: The figure shows a bullet of mass 200 g traveling horizontally towards
ID: 1781486 • Letter: P
Question
Problem: The figure shows a bullet of mass 200 g traveling horizontally towards the east with speed 400 m/s, which strikes a block mass 1.5 kg that is initially at rest on a frictionless table. After striking the block, the bullet is embedded in the block, and the block and the bullet move together as one unit. Take east to be the postitive direction
Q1. What is the velocity , in meters per second, of the block/bullet combination immediately after the impact?
Q2. What is the impulse, in newtons-seconds, by the block on the bullet?
Q3. What is the impulse, in newtons-seconds,from the bullet on the block?
Q4. If it took 3 ms for the bullet to change its speed from 400 m/s to its final speed after the impact, what is the average force, in newtons, between the block and the bullet during this time?
Explanation / Answer
Given
mass of bullet m = 0.2 kg
mass of block is M = 1.5 kg
speed of bullet before collision is u1 = 400 m/s
after the collision the bullet embeded in the block and both are moving with speed v
rom conservation of momentum
total momentum before collision = momentum after the collision
m1*u1+ m2*u2 = (m1+m2)V
0.2*400 + 1.5 *0 = (0.2+1.5) V
V= 45 .07 m/s
Q1 , v = 45.07 m/s
Q2 impulse = change in momentum
m1(v-u1) + m2(v-u2)
0.2(45.07 -400) + 1.5(45.07 -0) = -3.381 N.s
Q3 What is the impulse, in newtons-seconds,from the bullet on the block is
m1(V-u1) = 0.2(400-45.07) = 70.986 N.s
Q4
` we know that the impulse I = F*t
70.986 = F*3*10^-3
F = 23662 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.