2. (15 points) A spring-loaded dart gun contains an ideal, massless spring with
ID: 1781500 • Letter: 2
Question
2. (15 points) A spring-loaded dart gun contains an ideal, massless spring with spring constant k-100 N/m. a) (5 points) A dart is inserted into the gun, compressing the spring by 0.20 m. How much spring potential energy is now stored in the spring? b) (5 points) The gun is now fired. If the dart has a mass of 0.10 kg, what is the kinetic energy of the dart at the instant the spring returns to its original, uncompressed position? c) (5 points) If the gun is fired straight up, how high will the dart travel (above the end of the uncompressed spring)?Explanation / Answer
a)
PEi=1/2kxi^2=1/2*100*0.20^2 = 2.0 J
b)
By law f conservation of energy
PEf+KEf=PEi+KEi
1/2kxf^2+KEf=PEi+1/2mvi^2
vi=0m/s, xf=0m,
KEf=PEi=2.0j
c)
KEf=1/2mvf^2
½*0.10*vf^2=2.0
vf=6.32m/s
This is initial velocity for earth mass system
Hence vi=6.32m/s
At max height vf=0m/s
Use kinematic eqn,
vf^2=vi^2-2ghmax
Plugging values,
0^2=6.32^2-2*9.8*hmax
hmax=2.04m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.