Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A. Find the change in momentum of an 1,544 kg car that increases its speed from

ID: 1781571 • Letter: A

Question

A. Find the change in momentum of an 1,544 kg car that increases its speed from 5.3 m/s to 18.2 m/s while traveling in the same direction.

B.An 1,758 kg car increases its speed from 3.4 m/s to 13.5 m/s in a time of 33.6 s while traveling in the same direction. What minimum force, applied in the direction of motion, is needed to do this? Give your answer in Newtons

C. 345 g ball has a kinetic energy 28.1 J. What is the magnitude of its momentum? Give your answers in kg m/s.

D.Two masses are placed at different points along a meter stick of negligible mass: 0.250 kg at 0.200 m and 0.500 kg at 0.500 m. Where's the center of mass of the system?

E.Treating Sun and Earth as symmetric spheres, find the center of mass of the Earth-Sun system. Let the Sun be at x=0.

Explanation / Answer

A) m = 1544 kg

v1 = 5.3 m/s

v2 = 18.2 m/s

change in momentum = m(v2 - v1) = 1544*(18.2 - 5.3) = 19917.6 kg.m/s

B) m = 1758 kg

v1 = 3.4 m/s

v2 = 13.5 m/s

t = 33.6 s

change in momentum = m(v2 - v1) = 1758*(13.5 - 3.4) = 17755.8 kg.m/s

Force = F = 17755.8/33.6 = 528.4 N

C) m = 0.345 kg

KE = 28.1 J

Momentum = p = sqrt(2m*KE) = sqrt(2*0.345*28.1) = 4.4 kg.m/s

D) Two masses are placed at different points along a meter stick of negligible mass: 0.250 kg at 0.200 m and 0.500 kg at 0.500 m. Where's the center of mass of the system?
Let the 0.5 kg be at x = 0.
C.o.M. = 0.25*(0.2+0.5)/(0.25+0.5) = 0.233 m

E) Treating Sun and Earth as symmetric spheres, find the center of mass of the Earth-Sun system. Let the Sun be at x=0.
C.o.M. = (5.98*10^24*1.5*10^8)/(5.98*10^24+2*10^3... = 448.50 km

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote