A. Dr. Paleo Lithic claims that the average number of calories in a serving of p
ID: 3127359 • Letter: A
Question
A. Dr. Paleo Lithic claims that the average number of calories in a serving of popcorn is 75 with a standard deviation of 7. A sample of 50 servings of popcorn yields an average of 78 calories. At = .05, is this difference significant?
Calculate the test statistic.
B. According to Indeed.com, the average annual salary for a sous chef is $46,000. A marketing firm claims that a sous chef in Denver makes more than average. In a random sample of 45 sous chefs in Denver, their average salary was $46,500 with a standard deviation of $1,800. At alpha=.05, is this difference significant?
Calculate the test statistic.
Explanation / Answer
YOU HAVE ASKED TWO DIFFERENT QUESTION
I WILL GIVE YOU SOLUTION OF 1ST
TEST STATIC = ( X - MEAN)/ (STANDARD DEVIATION / SQRT(N))
HERE X = 78
N = 50
STANDARD DEVIATION = 7
MEAN = 75
TEST STATIC = (78 - 75)/(7/SQRT(70)) = 3.06
DEGREE OF FREEDOM = 50 -1 = 49
ALPHA = 0.05
P VALUE FROM THE TEST STATIC TABLE = 0.0017
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.