a 400 g ball moves in a vertical circle on a 1.05m - long string. If the speed a
ID: 1781740 • Letter: A
Question
a 400 g ball moves in a vertical circle on a 1.05m - long string. If the speed at the top is 3.90m/s....
Part A A 400 g ball moves in a vertical circle on a 1.05 m -long string. If the speed at the top is 3.90 m/s,then the speed at the bottom will be 7.51 m/s What is the ball's weight? Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give Up Part B What is the tension in the string when the ball is at the top? Express your answer with the appropriate units. ? Value Units Submit My Answers Give Up What is the tension in the string when the ball is at the bottom? Express your answer with the appropriate unitsExplanation / Answer
Part i
Weight=mass x (acceleration due to gravity)
or W=mg
m is given to you in the question(it must be in SI units i.e. Kg's)
So, m = 0.4kg
g=9.8 m/s^2
so W=(0.4)(9.8)
W = 3.92 N (ans)
Part ii
for this part you need to use the formula
Centriptial Force(i.e. in this case Tension)=mass*velocity(squared)/radius of motion
T=mv^2/r
T=(0.4)(3.9)^2/1.05
T = 5.79 N (ans)
Part iii
Same formula again
T=(0.4)(7.51)^2/1.05
T = 21.49N (ans)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.