Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Multiconcept Exercise 17.62 Part A An electric eel delivers a current of 0.85 A

ID: 1782254 • Letter: M

Question

Multiconcept Exercise 17.62 Part A An electric eel delivers a current of 0.85 A to a small pencil-thin prey 15 cm long If the eel's "bio-battery" was charged to 600 V, and it was constant for 20 ms before dropping to zero estimate the resistance of the fish. Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up Part B Estimate the energy delivered to the fish Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up Part C Estimate the average electric field (magnitude) in the fish's flesh. Express your answer using two significant figures In Submit My Answers Give Up

Explanation / Answer

a) V = iR

600= 0.85 R

R = 705.88 ohms apprx

b)Energy = I^2 R t = 0.85^2 ( 705.88) (20x 10^-3) = 10.2 J

c) E = V/d= 600/ 0.15 =4x 10^3 V/m,

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote