Example 1. Calculate the gravitational attraction of the earth to a person who i
ID: 1782328 • Letter: E
Question
Example 1. Calculate the gravitational attraction of the earth to a person who is on the surface of the earth and whose mass is 75 kg . The mass of the earth M 5.974x1024 kg, and the radius of the earth RE-6380 km Example 2. You wish to put a m = 1000 kg satellite into a circular orbit of altitude h 300 km. (a) What v, T, aco will it have at the orbit? (b) How much work must be done to the satellite to put it in orbit? Example 3. Comet Halley moves in an elongated elliptical orbit around the sun. Its perihelion: 8.75x107 km, aphelion: 5.26x109 km. Find semi- major axis, eccentricity, and period O-Explanation / Answer
1)
ME = 5.974 * 10^24 Kg
m = 75 Kg
RE = 6380 km
gravitational attraction of force = G * m * ME/RE^2
gravitational attraction of force = 6.673 *10^-11 * 5.974 * 10^24 * 75/(6380 * 10^3)^2
gravitational attraction of force = 734.5 N
the gravitational attraction of force is 734.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.