15 and 16 47 e) None of the abos 15. What is the velocity of the block onve the
ID: 1782354 • Letter: 1
Question
15 and 16
Explanation / Answer
15)
Apply conservation of energy
1/2 mv^2 = 1/2 k x^2
v = sqrt kx^2/ m
= sqrt ( 350) (0.15)^2/0.75
= 3.24 m/s
(16)
1/2 kx^2 = 1/2 mv^2 - uk mg d
1/2 mv^2 - 1/2 kx^2= uk mgd
1/2 * (0.75) ( 3.24)^2 - 1/2 ( 350) (0.15)^2 = 0.85( 0.75) (9.8) d
d= 144 cm
option ( e) is correct answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.