2. (10 pts) A mass and a spring execute simple harmonic oscillation in which the
ID: 1782515 • Letter: 2
Question
2. (10 pts) A mass and a spring execute simple harmonic oscillation in which the position of the mass relative to the equilibrium position) is given by x(t)-(10cm)sin%02s). a) What is the period of the motion (in seconds)? b) What is the frequency of oscillation (in Hz)? c) What is the amplitude of the oscillation? A= 10cm d) Find the spring constant, assuming a mass of 0.50 kg e) What is the total energy of the mass-spring system? f) What will the velocity of the mass be when it is displaced +5 cm from equilibrium?Explanation / Answer
angular frequency
W=1/0.02 =50 rad/sec
Period
T=2pi/W =2pi/50=0.12566 s
b)
frequency
f=1/T =1/0.12566=7.958 Hz
c)
amplitude of oscillation
A=10 cm
d)
spring constant
K=mW2=0.5*502
K=1250 N/m
e)
Total energy
E=(1/2)KA2=(1/2)*1250*0.12=6.25 J
f)
V=W*sqrt(A2-X2)=50*sqrt(0.12-0.052)
V=4.33 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.