A 4.50-mol sample of ideal gas with molar specific heat CV = 52R is initially at
ID: 1782898 • Letter: A
Question
A 4.50-mol sample of ideal gas with molar specific heat CV = 52R is initially at 275 K and 101 kPa pressure. 1.75 kJ of heat are added to the gas. Determine the final temperature if heat is added to the gas isothermally. Determine the the work done by the gas if heat is added to the gas isothermally. Determine the final temperature if heat is added to the gas at constant volume. Determine the the work done by the gas if heat is added to the gas at constant volume. Determine the final temperature if heat is added to the gas at constant pressure. Determine the the work done by the gas if heat is added to the gas at constant pressure.
Explanation / Answer
part A
as iso thermally
delta T =0
Tf= Ti = 275K
Part B
work done by gas + change in internal energy = heat added
as delta U =0
hence work done
= 1.75 kJ
Part C
at constant volume Cv= 5/ 2R
delta U = nCv*delta T = 1.75kJ
n=4.5
we get delta T= 18.701
Tf = 293.701 K
Part D
at constant V work done is 0
Part E
Cp = Cv +R
= 7R/2
nCp delta T = 1.75kJ
delta T = 13.36
we get
Tf= 288.36 K
Part F
work done = nCp*delta T - nCv *delta T
we get
= n*R*delta T
=193.16 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.