Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A spring whose stiffness is 1060 N/m has a relaxed length of 0.50 m. If the leng

ID: 1783532 • Letter: A

Question

A spring whose stiffness is 1060 N/m has a relaxed length of 0.50 m. If the length of the spring changes from 0.32 m to 0.80 m, what is the change in the potential energy of the spring? AU = +-/1 points My Notes An important property of the change in potential energy is that its value is o always positive o always negative O independent of the path taken -1 points My Notes resulting from that The change in potential energy associated with an interaction between two objects is defined as the interaction. O final kinetic energy o change in kinetic energy O displacement O work O negative work O initial kinetic energy +-/1 points My Notes In the first part of CH 6 we discussed the Energy Principle, in which the work done by a force involves a change in position of the system. Since the change in position is in general of finite extent, our definition of work is only strictly valid when the force is constant between the initial and final points. As a result, in order to maintain a strictly valid definition when the force is not constant, we have to generalize our definition of work to be in terms of a(n) integral o derivative o effective constant force O displacement o net force

Explanation / Answer

1) Intial potential energy = 0.5*1060*0.322 = 54.272 Joules

Final potential energy = 0.5*1060*0.82 = 339.2 Joules

Change in potential energy = 339.2-54.272=284.928 Joules

2)Correct option is third option(independent of path taken)

3)Correct option is 4th option (Work)

4)Third option is correct(effective constant force)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote