Question 5, chap 136, sect 6. part 1 of 210 points A lens of thickness t 8.4 cm
ID: 1783728 • Letter: Q
Question
Question 5, chap 136, sect 6. part 1 of 210 points A lens of thickness t 8.4 cm has convex radii of curvature of magnitude R 9.8 cm and R2 - 16.8 cm. The index of refrac- tion of the lens is n 1.56. An object "O" is placed 37.8 cm to the left of the lens Rt R2 here is I1, the image due to the first surface, measured from that surface (with positive to the right)? Answer in units of cm Question 6, chap 136, sect 6. part 2 of 2 10 points nage due to the second Where is I2, the im surface, relative to the first surface? Answer in units of cmExplanation / Answer
a) n1/o + (n2-n1)/R1 = n2/i
=> 1/37.8 + 0.56/9.8 = 1.56/i
=> i = 18.66 cm
for surface 2,
o = 18.66 - 8.4 = 10.26 cm
1/10.26 + 0.56/16.8 = 1.56/i2
=> i2 = 11.9266 cm
distance needed = (8.4 - 11.9266) = -3.5266 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.