Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The speed of propagation of the action potential (an electrical signal) in a ner

ID: 1784010 • Letter: T

Question

The speed of propagation of the action potential (an electrical signal) in a nerve cell depends (inversely) on the diameter of the axon (nerve fiber). If the nerve cell connecting the spinal cord to your feet is 1.3 m long, and the nerve impulse speed is 17 m/s, how long (in s) does it take for the nerve signal to travel this distance? Additional Materials Reading My Notes Ask Your Teacher A car moves in a straight line at a speed of 54.0 km/h (a) How far will the car move in 3.00 minutes at this speed? km (b) How long will it take the car to move 0.21 km at this speed? Additional Materials Reading 9. -12 points 6 2.3 WA.007 My Notes Ask Your Teacher A woman drives a car from one city to another with different constant speeds along the trip. She drives at a speed of 55.0 km/h for 15.0 min 50.0 km/h for 25.0 min, makes a stop for 35.0 min, then continues at 45.0 km/h for 30.0 min, at which point she reaches her destination (a) What is the total distance between her starting point and destination (in km)? (b) What is the average speed for the entire trip (in units of km/h)? km/h

Explanation / Answer

7) Using the relation, time = distance / speed = 1.3/17 = 76.47 ms

8) a) 54 km/hr = 54*5/18 = 15 m/s.

Using the relation, distance = speed * time = 15 * 3 *60 = 2700 m = 2.7 km. b)

b) Using the relation, time = distance /speed = 210 / 15 = 3.5 second

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote