The speed of longitudinal waves traveling in a long, solid rod is given by v = w
ID: 1912470 • Letter: T
Question
The speed of longitudinal waves traveling in a long, solid rod is given by v = where Y is Young's modulus and r is the density of the solid. If a disturbance has a frequency of 41 Hz, what is the wavelength of the waves it produces in an aluminum rod Express your answer using two significant figures. If a disturbance has a frequency of 41 Hz , what is the wavelength of the waves it produces in a copper rod Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
velocity of waves in Al rod=sqrt(70/2.7)*10^3=5091.75m/s But v=f*lambda and given f=41 ==> lambda= 5091.75/41=124.18m For copper rod v=Sqrt(110/8.9)*10^3=3515.61 lambda=3515.61/41=85.74m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.