The diagram represents a snapshot picture of a standing wave on a string, 0.56m
ID: 1784116 • Letter: T
Question
The diagram represents a snapshot picture of a standing wave on a string, 0.56m long with tension 12.00N. The total mass of the string is 10.12g Find the velocity at which the wave moves along the string 25.8 m/s You are correct Your receipt no. is 157-4966 What is the frequency of the fundamental mode of oscillation? 23.01 Hz You are correct. Your receipt no. is 157-3930 What is the frequency of the oscillation shown in the diagram? 46.07 Hz Submit Answer Incorrect. Tries 6/10 Previous Tries What is the period of the oscillation shown in the diagram? Submit Answer Tries 0/10Explanation / Answer
Wave velocity= sqrt(TL/m) = sqrt(12*0.56/10.12*10^-3)=25.8m/s
Fundamental mode of oscillation frequency=wave speed /2L
= 25.8/2*.56 = 23 Hz
Frequency of oscillation shown in diagram (total 5 nodes)
= 5*23 .01= 115.04 Hz
Time period= 1/115.04 = 8.69 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.