A pole-vaulter runs along the ground towards the horizontal bar brow at 7.25 m/s
ID: 1784300 • Letter: A
Question
A pole-vaulter runs along the ground towards the horizontal bar brow at 7.25 m/s. By rule, the pole blue, L - 4.7 m) has the same mass as the athlece. While running, the pole i held by the athlete at the same height as the runner's own center of mass, so that both the pole and the runner have an initial position of = 1.2 m above the ground. What is the maximum height H2 that the vaulter can reach when the p le rests vertically on the ground (aB seen 1n the . Final' ima below) ? Hint: as seen in the sketch, the final height of the pole is L/2 H2 Initial FinalExplanation / Answer
The given problem can be solved by energy conservation:
Let the mass of pole and man be m each
Let us consider the datum at the ground
initial potential energy of man+initial potential energy of pole=mg(1.2)+mg(1.2)=2.4mg=23.52m
Initial kinetic energy of man+initial kinetic energy of pole=0.5*m*7.252 + 0.5*m*7.252=52.5625m
Total initial energy of man+pole=23.52m+52.5625m=76.0825m
Given ,final height of pole=L/2=4.7/2=2.35m
Let the maximum height reached by runner be H
Final potential energy of man+final potential energy of pole=mgH + mg(L/2)=9.8mH+9.8*m*2.35=9.8mH+23.03m
From conservation of energy, total energy of man+pole should be conserved
Therefore, 76.0825m = 9.8mH+23.03m
H=5.41 meters
Answer is 5.41 meters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.