Chuck pushes a cabinet with a constant force making it move on a rough floor at
ID: 1784491 • Letter: C
Question
Chuck pushes a cabinet with a constant force making it move on a rough floor at 0.32m/s. If Chuck is putting out the same average power and the cabinet instead moved on the same floor at 0.57m/s, Chuck's applied force would be:
a) more than twice the force he applied in the previous case
b) greater than the force he previously applied, yet less than two times that force
c) the same force he applied in the previous case
d) less than the force he previously applied, yet more than half of that force
e) less than half the force he applied in the previous case
Please explain using formulas and concepts!
Explanation / Answer
as we know power = force * velocity
i.e. P = Fv
now in first case, let force = F1 v1= 0.32m/s power, P =0.32 F1
in second case, force = F2 v2 = 0.57m/s power, P = 0.57F2
as both power are same so 0.32 F1 = 0.57F2
F2 = 0.56 F1
so option d is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.