Chu Company provided the following information related to its inventory sales an
ID: 2531832 • Letter: C
Question
Chu Company provided the following information related to its inventory sales and purchases for December Year 1 and the first quarter of Year 2:
Desired ending inventory levels are 31% of the following month's projected cost of goods sold. Budgeted purchases of inventory in February Year 2 would be:
Multiple Choice
$62,300.
$93,840.
$81,200.
$73,700.
Dec. Year 1 Jan. Year 2 Feb. Year 2 Mar. Year 2 (Actual) (Budgeted) (Budgeted) (Budgeted) Cost of goods sold $ 33,000 $ 63,000 $ 83,000 $ 53,000Explanation / Answer
Answer- $73,700
Purchase of february = Cost of goods sold - opening stock of february+ closing stock of february
= 83,000 - 25730 + 16430
= 73700
opening stock of feb = 31 % of Febuary month's projected cost of goods sold = 25730 Closing stock of feb = 31 % of March month's projected cost of goods sold = 16430Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.