Sapling Learning Map Four objects having varied masses are initially at rest at
ID: 1784641 • Letter: S
Question
Explanation / Answer
Total Energy = Kinetic Energy + potential Energy
When the objects are at rest at a given height then,
Total Energy = potential Energy
(as Kinetic Energy = 0.5 * m * v2 = 0 as at rest v = 0)
Potential Energy is given by,
P.E. = mgh
for First object,
P.E.1 = 0.762 * 9.8 * 17.6 = 131.42976 J
for second object,
P.E.2= 0.417 * 9.8 * 27.2= 111.15552 J
for third object,
P.E.3= 0.316 * 9.8 * 12.3= 38.09064 J
for fourth object,
P.E.4= 0.381* 9.8 * 32.6= 121.72188 J
P.E.1 > P.E.4 > P.E.2 > P.E.3
Since when the body reaches ground its total potential energy is converted into Kinetic energy the order of kineticcenergy would be same as potential energy
K.E.1 > K.E.4 >K .E.2 > K.E.3
Also K.E. = 0.5*m*v2
v 2= 2 K.E / m
v21 = 344.93
v22 = 533.09
v23 = 241.07
v24 = 638.95
v24 > v22 > v21 > v23
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.