Sapling Learning Map For the following reaction between Mohr\'s salt (ron as FeS
ID: 697172 • Letter: S
Question
Sapling Learning Map For the following reaction between Mohr's salt (ron as FeSO4(NH4SO 6H20) and potassium dichromate (dichromate as K2Cr20), determine the volume (in milliliters) of a 0270 M solution of Mohr's salt that is needed to fully react with 0.0500 L of 0.270 M potassium dichromate. (The reaction is shown in its ionic form in the presence of a strong acid.) Number Mohr's salt volume = 240 mL For the same reaction, what volume (in ililiers)of 0.270 M potassium dichromate is required to fully react with 0.0500 L of a 0.270 M solution of Mohr's salt? Number 1 mL potassium dichromate volume-l Incorrect Eri O Previcus Give Up & View Soluton # Try Again O Next r ExplanationExplanation / Answer
From the equation :
1 mole of Pottasium dichromate reacts with 6 moles of Mohr salt
Moles of pottasium dichromate = Molarity *Volume in L = 0.27*0.05 = 13.5*10^-3
Moles of Mohr salt = 13.5*10^-3 *6 = 0.081
Moles = M*V = 0.27*V = 0.081
V = 0.3 L = 300 ml of Mohr salt
Part b
Moles of Mohr salt = MV = 13.5*10^-3
Mohr salt : Pottasium dichromate = 6:1
Moles of Potassium dichromate needed = 13.5*10^-3 / 6 = 2.25*10^-3
0.27*V = 2.25*10^-3
V = 8.33 ml of POttasium dichromate required
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.