Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The answer for the following question is posted below please show how you got th

ID: 1785439 • Letter: T

Question

The answer for the following question is posted below please show how you got the answer.

9. A force F= 3.00 i 7.00 j +7.00 k (in N) acts on a 2.00 kg object that moves from an initial position of 3.00 7-2.00 + 5.00 k (in m) to a final position =5.00 + 4.00+ 7.00k (also in m) in a time a) the work done on the object by the force in the 4.00 s interval, b) the average power due to the force during that same interval, and c) the angle between vectors di and d d. Answers: a) 32.0 J b) 8.00 w c) 78.2

Explanation / Answer

a) Force applied = 3i+7j+7k

initial position = 3i-2j+5k

Final position=-5i+4j+7k

Displacement = final position-initial position = -8i+6j+2k

Work done is given by F.d = (3i+7j+7k).(-8i+6j+2k)=32 joules

b)Time taken =4 seconds

Average power=Work/time=32/4=8 Watts

c)magnitude of di=sqrt(32+22+52)=sqrt(38)

magniutude of df = sqrt(52+42+72)=sqrt(90)

dot product of di and df = 12

angle between them = cos-1(12/sqrt(38)*sqrt(90))=78.2o

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote