Problem 9.22 Part A A 70.0 kg footbal player is gliding across smooth ice at 2.1
ID: 1785533 • Letter: P
Question
Problem 9.22 Part A A 70.0 kg footbal player is gliding across smooth ice at 2.10 m/s He throws a 0.470 football straight forward What is the player's speed afterward if the ballis thrown at 16.0 m/s relative to the ground? Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give Up Part B What is the players speed afterward if the ball is thrown at 16 0 m/s relative to the player? Express your answer with the appropriate units. | Value Units Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
Here ,
initial velocity , u = 2.1 m/s
m1 = 70 Kg
m2 = 0.470 Kg
a) let the player's speed is v2
v1 = 16 m/s
Using conservation of momentum
70 * 2.1 + 0.470 * 2.1 = 16 * 0.470 + 70 * v2
v2 = 2.01 m/s
the player's speed is 2.01 m/s
b) when the ball is thrown relative to player
let the player's speed is v
v1 = 16 m/s
Using conservation of momentum
70 * 2.1 + 0.470 * 2.1 = (16 + v) * 0.470 + 70 * v
solving for v
v = 1.99 m/s
the speed of the player is 1.99 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.