A locomotive with a (constant) power capability of 3.0 MW can accelerate a train
ID: 1786084 • Letter: A
Question
A locomotive with a (constant) power capability of 3.0 MW can accelerate a train from a speed of 9.9 m/s to 31 m/s in 4.8 min. (a) Calculate the mass of the train. Find (b) the speed of the train and (c) the force accelerating the train at 2.6 min after it started accelerating from the speed of 9.9 m/s. (d) Find the distance moved by the train during the 4.8 min interval that it took to reach the speed of 31 m/s. Note: This Problem involves constant power, not constant force.
Please explain and show steps , thank you!
Explanation / Answer
given,
power = 3 MW
initial velocity = 9.9 m/s
final velocity = 31 m/s
time = 4.8 min
energy = power * time
energy = 3 * 10^6 * 4.8 * 60
energy = 864000000 J
energy = change in kinetic energy
864000000 = 0.5 * m * vf^2 - 0.5 * m * vi^2
864000000 = 0.5 * m * 31^2 - 0.5 * m * 9.9^2
mass m = 2002340.7 kg
energy after 2.6 min
energy = 3 * 10^6 * 2.6 * 60
energy = 468000000 J
468000000 = 0.5 * 2002340.7 * v^2 - 0.5 * 2002340.7 * 9.9^2
v = 23.779 m/s
b) speed of train = 23.779 m/s
energy = force * velocity
468000000 = force * 23.779
force = 19681231.3386 N
d = Vin*t+(Vfin-Vin)*2/3*t
d = 9.9 * t + 21.1 * (2/3) * t
d = 9.9 * 4.8 * 60 + 21.1 * (2/3) * 4.8 * 60
d = 6902.4 m
distance travelled = 6902.4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.