A conducting rod AB of length d 0.8 m2 makes contact with the metal rails AD and
ID: 1786333 • Letter: A
Question
A conducting rod AB of length d 0.8 m2 makes contact with the metal rails AD and BC as shown in the diagram. The apparatus is in a uniform magnetic field of flux density 370 mW b/m2, perpendicular to the plane of the diagram. Find the magnitude of the induced emf in the rod if it is moving to the right with a velocity of 7 m/s. Submit Answer Tries 0/6 If the resistance in the circuit is 0.3 , calculate the magnitude of the induced current. Submit Answer Tries 0/6 Find the rate at which heat is developed in the circuit Submit Answer Tries 0/6 Answer the following questions with regard to the diagram above. The magnetic field due to the induced current points out of the plane of the paper. As the rod AB moves to the right, the flux through the surface ABCD increases. The induced current flows counter-clockwise. There is an induced positive charge at B relative to A. A constant force is required to keep the rod moving to the right with the same velocity. (Ignore friction but consider resistance) Submit Answer Tries 0/6 Now, instead of a normal magnetic field, the magnetic field makes an angle of 40° with the plane of the loop ABCD. Find the induced emf for the same flux density and velocity. Submit Answer Tries 0/6Explanation / Answer
Part A -
Induced EMF, V = B.l.v = 0.37 x 0.8 x 7.0 = 2.072 Volts
Part B -
Induced current, I = 2.072 / 0.3 = 6.9 A
Part C -
Rate at which heat developed in the circuit, Q = I^2 * R = 6.9^2 * 0.3 = 14.31 W
Part D -
(i) F (ii) F (iii) T (iv) T (v) F
Part E -
Induced EMF in this case = 2.072 x sin(40) = 1.54 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.