Section 2 You observe an electron moving on your test papert in a clockwise circ
ID: 1786395 • Letter: S
Question
Section 2 You observe an electron moving on your test papert in a clockwise circle of radius cm, at a constant x106 m/s. of L-_ t-t x 106 m/s. iform (a) Suppose that the electron's circular motion the presence of a un magnetic field. What must be magnitude Answer: x10 T (for the magnitude) Answer for direction: choose from the following six possibilities an the magnitude and direction of this magnetic field? d circle the correct one... Toward the top of the page To the left Toward you Toward the bottom of the page To the Right Away from you (b) Suppose instead that the electron's circular motion is due to the presence of a stationary charged particle located at the center of the circle. What is the value of this stationary charge? Make sure to specify the correct sign on the charge in your answer. Answer: X10CExplanation / Answer
A = 0.16 m^2
B = 1.03 T
e = 8 Volt
induced emf = d(flux)/dt = d ( B A cos(theta)) /d t
= B A (cos0 - cos90) / t
8 = 1.03 x 0.16 x 1 / t
t= 0.0206 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.