11 of 24 Sapling Learning A motorized wheel is spinning with a rotational veloci
ID: 1786751 • Letter: 1
Question
11 of 24 Sapling Learning A motorized wheel is spinning with a rotational velocity of ab -1.33 radis. At t-0 s, the operator switches the wheel to a higher speed setting. The rotational velocity of the wheel at all subsequent times is given by where c = 1.5574 and b= 5.21 s At what time, ma, is the rotational acceleration a maximum? ms what is the maximum tangential acceleration, a, of a point on the wheel a distance R = 1.19 m from its center? What is the magnitude of the total acceleration of this point? ? HintExplanation / Answer
=========================================
given angular velocity W (t) = Wo tan^-1((c + bt^2)
W(t) = Wo tan-1(1.5574 + 5.21 t^2)
now take time derivative on both sides
dW/dt = (t) = 10.42 a Wo /((5.21 t^2 + 1.5574)^2 + 1)
taking derivative again
(t) = 0
d/dt (10.42 t Wo /((5.21 t^2 + 1.5574)^2 + 1)) = 0
tmax = 0.358 sec
============================================
maximum tangential acceleration is given by
a* tmax = R * (t)
at = 1.19* (10.42 t *1.33 /((5.21t^2 + 1.5574)^2 + 1))
at t = 0.358
at = 1.19 *(10.42* (0.358) (1.33) /((5.21 (0.384^)2 + 1.5574)^2 + 1))
at = 0.921 m/s^2
==============================================
radial acleration a = ar = R W^2
here
W = wo *tan^-1(C + btmax^2)
Wmax = 1.33tan^-1( 1.5574 + 5.21*0.384^2)
Wmax = 1.54 rad/s
ar = 1.19 * 1.54^2
ar = 2.822 m/s^2
the magnitude of total acleration a^2 = ar^2 + at^2
a^2 = 0.921^2 + 2.822^2
atotal = 2.96 m/s^2
=================================================
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.