Two boxes hang from a solid disk pulley that is free to rotate as the blocks ris
ID: 1786771 • Letter: T
Question
Two boxes hang from a solid disk pulley that is free to rotate as the blocks rise/fall. The left box has a mass m-3.6 kg and the right box has a mass m2 1.6 kg. The pulley has mass m - 3.2 kg and radius R 0.15 m. 1) What is the linear acceleration of the left box? (up is the positive direction) m's Submit You currently have O submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. 2) What is the angular acceleration of the pulley? (let counter-clockwise be positive) rad/s Submit You currently have 0 submissions for this question, Only 2 subnission are allowed. Ybu can make 2 more submissions for this question. 3) what is the tension in the string between the left mass and the pulley? N Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submisslons for this question. 4) What is the tension in the string between the right mass and the pulley? N Submi You currently have O submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. 5) The boxes accelerate for a time t 1.65 s what distance does each box move in the time 1.65 s? m Submit Ybu currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. 6) What is the magnitude of the velocity of the boxes after the time 1.65 s? mrs Submit You currently have O submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. 7) What is the magnitude of the final angular speed of the pulley? rad/s Submit You currently have 0 submissions for this question. Only 2 subnission are ollowed. Ybu can make 2 more submissions for this question.Explanation / Answer
1] Writing force equation on blocks
m1g - T1 = m1a
T2 - m2g = m2a , now writing torque equation on pully,
(T1-T2)r = i alpha where i = 0.5m3r^2 and alpha = a/r
T1-T2 = 0.5 m3a
adding this to first two equation,
m1g - m2g = (m1+m2+0.5m3)a
a = (m1-m2)*g/ (m1+m2+0.5m3)
= (3.6-1.6)*9.8/(3.6+1.6+0.5*3.2) = 2.882 m/s^2
downward acceleration is negative , so a = - 2.882 m/s^2 answer
2] angular acceleration alpha = a/r = 2.882/0.15 = 19.213 rad/s^2
3] T1 = m1g-m1a = 3.6*(9.8-2.882) = 24.9 N
4] T2 = m2g+m2a = 1.6*(9.8+2.882) = 20.29 N
5] distance s = 0.5 at^2 = 0.5*2.882*1.65^2 = 3.923 m
6] v = at = 2.882*1.65 = 4.755 m/s
7] w = v/r = 4.755/0.15 = 31.7 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.