Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tipler6 9.P.076. The system shown below is released from rest. The m, 32 kg bloc

ID: 1786828 • Letter: T

Question

Tipler6 9.P.076. The system shown below is released from rest. The m, 32 kg block is 2 m above the ledge. The pulley is a uniform disk with a radius of 10 cm and mass m 5 kg. Assume that the string does not slip on the pulley. (a) Find the speed of the 32 kg block just before it hits the ledge You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. (b) Find the angular speed of the pulley at that time rad/s Subm You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. (c) Find the tensions in the strings N (left) You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. N (right) s You currently have 0 submissions for this question. Only 2 submission are allowed. You can make 2 more submissions for this question. (d) Find the time it takes for the 32 kg block to reach the ledge

Explanation / Answer

(A) Applying energy conservation,

PEi + KEi = PEf + KEf

32 g h + 0 = 20 g h + ((32 + 20)v^2 /2 + I w^2 / 2)

g h (32 - 20) = 52 v^2 /2 + (5 r^2 /2)(v/r)^2 /2

9.8 x 2 x 12 = 26 v^2 + 2.5 v^2

v = 2.87 m/s ........Ans

(B) w = v / r = 2.87 / 0.10 = 28.7 rad/s ........Ans


(C) vf^2 - vi^2 = 2 ad

2.87^2 - 0^2 = 2 (a)(2)

a = 2.06 m/s^2


left string: T - 20g = 20 a

T = 20(9.8 + 2.06) = 237.3 N  


Right string: 32g - T =32 a

T = 247.7 N  

(D) 2.87 = 0 + 2.06 t

t = 1.39 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote