Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tipperary purchased a Machine on January 1 2009. The Machine was purchased on cr

ID: 2492352 • Letter: T

Question

Tipperary purchased a Machine on January 1 2009. The Machine was purchased on credit from Liam for $300, 000 + $30, 000 GST. The Machine has an expected life of 4 years and an expected residual of $60, 000 + GST $6,000. Calculate depreciation for the life of the Machine if the business used the straight line method of depreciation. Assuming the business used the straight line method to depreciate the Machine, complete the following accounts for the years ended 30 June, 2009 and 2010 Machine Account. Accumulated Depreciation - Machine. Depreciation Expense. If the Machine was sold for cash on July 1, 2010 for $127,600 including GST of $11,600, show all necessary entries, in general journal format, to record the sale and any gain or loss on sale.

Explanation / Answer

(a)

Cost of machine = $(300,000 + 30,000) = $330,000

Residual value = $(60,000 + 6,000) = $66,000

Annual depreciation ($) = (Cost - Residual value) / Life = (330,000 - 66,000) / 4 = 264,000 / 4 = 66,000

In year-end 2009 and year-end 2013, Depreciation for the year = $66,000 / 2 = $33,000

Depreciation schedule:

(b)

(i) 30 June, 2009

Machine account = $297,000

Accummulated depreciation = $33,000

Depreciation expense = $33,000

(ii) 30 June, 2010

Machine account = $231,000

Accummulated depreciation = $(33,000 + 66,000) = $99,000

Depreciation expense = $66,000

(c)

Sale price excluding GST = $(127,600 - 11,600) = $116,000

Book value as at 1 July 2010 = $297,000

Loss on sale = Book value - Sale price = $(297,000 - 116,000) = $181,000

Journal entry:

DR Cash             $127,600

DR Loss on sale $181,000

        Machine         $297,000

        GST Payable $11,600

(To record sale of machine inclusive of GST and loss on such sale)

Year Ended Beginning book value ($) Annual depreciation ($) Ending book value ($) (A) (B) (A) - (B) Jun 30,2009 3,30,000 33,000 2,97,000 Jun 30,2010 2,97,000 66,000 2,31,000 Jun 30,2011 2,31,000 66,000 1,65,000 Jun 30,2012 1,65,000 66,000 99,000 Jun 30, 2013 99,000 33,000 66,000 TOTAL DEPRECIATION ($) = 2,64,000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote