A spherical shell of radius 1.59 cm and a sphere of radius 7.22 cm are rolling w
ID: 1787439 • Letter: A
Question
A spherical shell of radius 1.59 cm and a sphere of radius 7.22 cm are rolling without slipping along the same floor. The two objects have the same mass. If they are to have the same total kinetic energy, what should the ratio of the spherical shell's angular speed to the sphere's angular speed be?
A spherical shell of radius 1.59 cm and a sphere of radius 7.22 cm are rolling without slipping along the same floor. The two objects have the same mass. If they are to have the same total kinetic energy, what should the ratio of the spherical shell's angular speed to the sphere's angular speed be? Number shl sphExplanation / Answer
KE = 0.5*I*W^2
where I = moment of inertia
I(shell) = 2*m*r^2 / 3
I(sphere) = 2*m*r^2 / 5
now KE(shell) = KE(sphere)
0.5*I(shell)*Wsh^2 = 0.5*I(sphere)*Wsp^2
=> 2*m*(0.0159)^2*Wsh^2 / 3 = 2*m*(0.0722)^2*Wsp^2 / 5
=> Wsh^2 / Wsp^2 = 0.6*(0.0722/0.0159)^2
=> Wsh/Wsp = 3.516
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.