A jet pilot takes his aircraft in a vertical loop (Fig. 5-43). (a) If the jet is
ID: 1788017 • Letter: A
Question
A jet pilot takes his aircraft in a vertical loop (Fig. 5-43).
(a) If the jet is moving at a speed of 1100 km/h at the lowest point of the loop, determine the minimum radius of the circle so that the centripetal acceleration at the lowest point does not exceed 6.0 g's.
m
(b) Calculate also the 74 kg pilot's effective weight (the force with which the seat pushes up on him) at the bottom of the circle.
N
(c) Calculate the pilot's effective weight at the top of the circle. (Assume the same speed.)
N
Explanation / Answer
Here,
a) let the radius of cirle is r
speed, v = 1100 km/hr
v = 306 m/s
acceleration = v^2/R
6 * 9.8 = 306^2/R
R= 1592 m
the minimum radius is 1592 m
b)
at the bottom
effective weight = m * g + m * v^2/r
effective weight = m * g + 6 mg
effective weight = 7 * 74 * 9.8
effective weight = 5076 N
c)
at the top of circle
effective weight = -m * g + m * v^2/r
effective weight = -m * g + 6 mg
effective weight = 5 * 74 * 9.8
effective weight = 3626 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.