A jet pilot takes his aircraft in a vertical loop (see figure). If the jet is mo
ID: 1320401 • Letter: A
Question
A jet pilot takes his aircraft in a vertical loop (see figure). If the jet is moving at a speed of 700 km/h at the lowest point of the loop, determine the minimum radius of the circle so that the centripetal acceleration at the lowest point does not exceed 6.0 g's.
____________ m
Explanation / Answer
V = 700 km/h = 700(1000/3600) = 194.44 m/s
ac = Centripetal Acceleration = V2/R
6g = (194.44)2/R
R = (194.44)2/6*(9.81)
R = 642.35 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.